Această analiză medicală poate fi decontată pe baza unui bilet de trimitere valabil, emis de un medic de familie/medic specialist, în limita plafonului disponibil oferit de CNAS sau OPSNAJ.
Recoltarea probelor pentru analizele decontate se efectuează pe bază de programare telefonică, la numărul de Call Center 031 403 20 30 (număr cu tarif normal).
70 lei
7 zile
Recoltare à jeun (pe nemâncate).
Sânge venos (nu se testează specimene hemolizate).
Vacutainer fără anticoagulant cu/fără gel separator.
Ser
După formarea cheagului de sânge la temperatura camerei, se va separa serul prin centrifugare, în 2 ore de la recoltare.
Serul poate fi stocat 7 zile la 2-8 °C sau 1 an la -20 °C.
Refrigerat
Spectrofotometrie
190 - 350 mg/dL
Serurile lipemice;
Scăderi ale valorilor AAT pot apărea la naștere, în malnutriție sau sindrom nefrotic;
Creșteri ale AAT pot apărea în sarcină sau după administrarea de medicamente, precum: estrogeni, contraceptive orale sau steroizi. Consultați medicul pentru interpretarea rezultatului în cazul în care urmați un tratament medicamentos.
AAT reprezintă un “reactant de fază acută”, de aceea se pot înregistra valori crescute (de 2-3 ori mai mari) în prezența oricărui proces inflamator (acut sau subacut) sau infecțios (infecții bacteriene, arsuri, procese necrotice, postchirurgical).